Solinátor (chlorinátor)
Solinátor ponúka množstvo predností. Výhodou je, že nemusíte používať chlór. Bežne predávaný chlór je nestála a nebezpečná chemická látka, ktorá sa musí do vody pridávať často, pretože sa rýchlo odbúrava na dennom svetle a používaním bazéna. Majiteľ bazéna musí neustále kupovať, dopravovať a pridávať chlór do vody v bazéne. Navyše je chlór často skladovaný v okolí domu používateľa, čo je potenciálne nebezpečné pre blízke okolie. Chlorinátor tieto problémy eliminuje. Pri elektrolýze využíva soli v prírodnej podobe na výrobu chlóru.
Výhody a fungovanie solinátora
- Koncentrácia soli v bazéne je taká nízka, že nie je ani rozoznateľná.
- Voda nechutí slane, nie je cítiť, ani sa v nej nevytvára zakalenie.
- Soľ je zastúpená v počiatočnej koncentrácii tak, aby mala zmäkčujúci efekt.
- Chlorinátor stále vyrába malé množstvo látok, ktoré pôsobia proti baktériám a riasam.
- Akonáhle sú tieto látky vyčerpané, rozpúšťajú sa vo vode a zostávajú v bazéne v podobe soli, ktorá sa pri ďalšom cykle v chlorinátore opäť premení na látky, ktoré pôsobia proti baktériám a riasam.
Postup chlorinátora je úplne iný ako u chlóru. Soľ sa s vodou zmieša iba jedinkrát a nemusí byť stále doplňovaná. Nie je to však samotná soľ, ktorou sa generuje chlór. Chlór vzniká kombináciou soli vo vode a nízkeho napätia na elektróde pokrytej titánom. Takto vzniknutý chlór potom pôsobí ako čistiaci prostriedok pôsobiaci proti vzniku rias a baktérií.
Solinátor a alergia na chlór
Jedinci, ktorí sú alergickí na tradičný balený chlór môžu bezpečne plávať v bazéne ošetrenom chlorinátorom. V bazéne so slanou vodou chýbajú ostatné látky prítomné v bežne predávanom chlóre a táto slaná voda obsahuje oveľa menšie množstvo chlóru.
Na otázku používania chlorinátora však nemožno odpovedať všeobecne, alergické reakcie sú u každého človeka individuálne.
Koľko soli je potrebných do solinátora?
3 kg na 1 000 l vody. Táto koncentrácia tvorí 1/10 koncentrácie soli, ktorá je v mori. Napriek tomu, že sa voda z bazéna vyparuje a je potrebné ju dopĺňať, samotná soľ zostáva. Preto teda pokiaľ raz dosiahnete správnu hladinu soli v bazéne a vodu z bazéna nevylejete, soľ už nie je potrebné dopĺňať. Ak sa voda vyparí, doplňte ju a hladina soli zostane stále rovnaká.
Soľ sa pridáva do bazéna, alebo do filtrácie?
Soľ sa pridáva priamo do vody v bazéne. Pred aplikáciou ju odporúčame rozpustiť vo vlažnej vode. Soľ nepridávajte priamo do skimmera. Nepoužívajte jodizovanú ani morskú soľ. Prečítajte si užívateľský manuál.
Za ako dlho chlorinátor vyčistí zelenú vodu v bazéne?
Chlorinátor účinkuje veľmi rýchlo, ihneď po zapnutí začne eliminovať baktérie a riasy z vody. Presnú dobu na úplné vyčistenie vody je ťažké stanoviť. Záleží na mnohých faktoroch – miere znečistenia vody v bazéne, veľkosti bazéna a vonkajšej teplote vzduchu.
Je solinátor vhodný aj pre malý nadzemný bazén?
Chlorinátor je možné prevádzkovať aj pri malom bazéne, za podmienky, že hodnota prietoku filtračnej pumpy dosahuje min. hodnôt uvedených na obale alebo v užívateľskom manuáli. Z údajov uvedených v manuáli zistite množstvo soli potrebnej pre váš bazén a časy potrebné pre dennú prevádzku chlorinátora. Minimálne dvakrát týždenne skontrolujte hladinu chlóru a pH.
Vytvoria sa dlhodobým používaním soli nejaké škodlivé vedľajšie látky?
Nie. Soľ je prírodná látka a neprodukuje žiadne vedľajšie látky bez ohľadu na dobu používania. Koncentrácia soli v bazéne je taká nízka, že voda je technicky považovaná za čistú. Soľ je navyše oveľa bezpečnejšia ako látky obsiahnuté v bežnom balenom chlóre.
V prípade, že vlastníte kovové bazénové schodíky, odporúčame ich v čase, keď sa nekúpete z bazéna vyberať.
Z akého mora pochádza bazénová morská soľ?
Bazénová soľ Marimex (určená do solinátora) nepochádza z mora, ale z nemeckých soľných baní. Vznikla vďaka usadzovaniu soli z prehistorických morí, ktoré v tom čase na nemeckom území boli.