Je nutné bazénik stavať, nie sú alternatívy?
Bazénik je dôležitou súčasťou saunovacieho procesu, mal by byť teda dostupný u každej sauny. Potom čo rozpálení opustíme saunu, je vhodné sa osprchovať studenou alebo vlažnou vodou a vliezť do bazénika. Bazénik by mal mať dostatočné rozmery na ponorenie celého tela - tak sa najlepšie a najrýchlejšie schladíme.
Vzhľadom k tomu, že stavba bazéniku so studenou vodou môže byť finančne náročná, možno využiť niektorú z alternatív. Tými sú fínske vedro, studená sprcha, nadzemný bazén Orlando, ktorý môže stáť vonku celoročne.
Čo musí bazénik spĺňať?
Ak sa rozhodneme vybudovať vnútorný ochladzovací bazénik, je potrebné počítať s tým, že sa jedná o náročnejšiu stavebnú úpravu. Ochladzovacie bazény môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín, tou prvou sú bazény vertikálne a horizontálne. Vo vertikálnych bazénoch sa ochladzuje v stoji, preto by mali mať dostatočnú hĺbku (1,5 m), aby sme sa v ňom ochladili celí, tieto bazény sú menej náročné na rozlohu. V horizontálnom bazéniku je potrebná minimálna hĺbka 0,5 m, aby sme sa poležiačky dokázali celí ponoriť, musia sa však počítať s väčšou rozlohou tohto bazéna.
Bazény potom môžeme ďalej deliť na kúpeľové alebo s filtráciou. U kúpeľových bazénov platí, že by sme ich mali po každom použití vypustiť (tzn. napríklad každý deň večer, nie je nutné po každom saunovacom cykle). U týchto bazénov je potreba zaistiť iba prívod vody, odpad a hadicu na umytie bazéna po vypustení. Ďalším druhom je bazén s filtráciou, kde vodu nemeníme, ale používame filtráciu a chémiu, ktorá bazén udržuje hygienicky čistý. Tieto bazény sú viac náročné na stavbu, pretože je pre nich potrebné zabezpečiť pravidelnú filtráciu a cirkuláciu vody. Tiež sa v týchto bazénoch musí používať chémie, aby bola zaistená hygienická čistota.