Výkon bazénovej filtrácie
Pri nákupe novej bazénovej filtrácie by vás mal zaujímať hlavne filtračný výkon. Ide o veľmi dôležitú veličinu, pretože rôzne veľké bazény vyžadujú rôzny filtračný výkon. Vždy sa treba orientovať podľa objemu bazéna. Výkon filtrácie by mal zodpovedať množstvu vody, ktoré je nutné prefiltrovať. Všeobecne je pre menšie bazény (3,05-3,66 m) vhodný minimálny prietok 3,5-4 m3/hod. Pre väčšie bazény je vhodný minimálny prietok 6-8 m3/hod.
Niekedy môže byť výkon filtrácie vyšší, a to najmä v prípade, keď k filtrácii plánujete pripojiť príslušenstvo. Napríklad solárny ohrev, bazénový vysávač či tepelné čerpadlo budú uberať časť výkonu pre vlastnú prevádzku. Pokiaľ chcete používať bazénový vysávač, rozumné minimum je prietok 4 m3/hod. Pri menšom prietoku by bola sacia sila vysávača malá. Filtráciu so zvýšeným výkonom je ďalej nutné zaobstarať, ak je vzdialenosť medzi filtráciou a bazénom dlhšia alebo je priestor členitý (záhyby, prevýšenie).
Druhy bazénových filtrácií
Na našom trhu v súčasnosti nájdete dva druhy filtrácií: pieskové a kartušové.
Zásadný rozdiel medzi pieskovou a kartušovou filtráciou je v spôsobe filtrovania vody a použiteľnosti podľa veľkosti bazéna.
Kartušová filtrácia
Kartušová filtrácia je pre svoj nižší výkon vhodná skôr pre menšie bazéniky. Vyžaduje náročnejšiu údržbu, pretože kartušu je potrebné v priebehu sezóny pravidelne čistiť, či rovno meniť. Výhodou je ale jej nižšia obstarávacia cena.
Vnútri filtrácie je kartušová vložka a čerpadlo. Voda sa filtruje cez papierový valec (vložku), kde sa všetky nečistoty zachytávajú a je ju tak potrebné niekoľkokrát týždenne prečistiť prúdom vody. Tým sa papierový valec opotrebováva a znižuje tak kvalitu filtrovania. Na dosiahnutie kvalitnej filtrácie je nutné niekoľkokrát za sezónu vložku vymeniť. Kartušová filtrácia je vhodná najmä pre malé bazény do veľkosti 8 m3.
Výhody kartušovej filtrácie
- Nižšie obstarávacie náklady
- Nižšia energetická náročnosť
Piesková filtrácia
Piesková filtrácia je naopak vhodná pre bazény s väčším objemom vody . Pracuje na prírodnom princípe filtrovania vody cez pieskovú kremičitú náplň, v ktorej sa zachytávajú nečistoty. Čistá prefiltrovaná voda sa potom vracia späť do bazéna. Filtrovanie vody v bazéne pieskovou filtráciou zaberie podstatne menej času ako s kartušou. Práve vďaka vysokému výkonu môžete k pieskovej filtrácii pripojiť ďalšie príslušenstvo, ako je napríklad solárny ohrev, bazénový vysávač alebo UV lampa.
Voda v bazéne by sa mala za deň niekoľkokrát prefiltrovať, preto je z výkonnejších dôvodov odporúčané používať filtráciu pieskovú a pri jej výbere prihliadať na výkon (koľko m3 vody je schopná za hodinu prefiltrovať).
Veľkým plusom pieskovej čističky bazéna je tiež veľké zníženie spotreby bazénovej chémie, ktorá je častou príčinou alergických reakcií. Použitie pieskovej filtrácie je teda oveľa ekonomickejšie, menej náročné a ohľaduplnejšie k zdraviu.
Funkcia pieskovej filtrácie
- Filtrovanie (prietok vody z bazéna cez pieskovú náplň späť do bazéna)
- Vyplachovanie (prietok vody z bazéna opäť cez pieskovú náplň rovno do odpadu, poprípade do záhrady)
- Cirkulácia (prietok vody z bazéna mimo pieskovú náplň späť do bazéna, čo sa oplatí najmä pri dávkovaní chémie, ktorú potrebujete rýchlo premiešať v celom objeme bazéna)
- Spätný preplach (prietok vody z bazéna cez filter v opačnom smere do odpadu, poprípade do záhrady)
- Čistenie a uzavretie (prietok vody v bazéne mimo filter do odpadu, poprípade do záhrady)
- Ak sú všetky vstupy ventilu uzavreté, jedná sa o poslednú funkciu. Prietok vody je v pieskovej čističke bazéna zastavený. V prípade zazimovania sa používa poloha „medzi“. Ide o odstavenie filtrácie na zimné obdobie.
Výhody pieskovej filtrácie
- Minimálna náročnosť na údržbu
- Výmena pieskovej náplne raz za 1 až 2 roky (pre dokonalú filtráciu však odporúčame novú pieskovú náplň každý rok)
- Možno pripojiť ďalšie príslušenstvo (solárny ohrev alebo bazénový vysávač)
- Prevádzka bazéna je ekonomicky menej náročná – ušetríte na bazénovej chémii