Infrasauna uzrela svetlo sveta len pred niekoľkými desiatkami rokov, klasické fínske sauny alebo vlhké ruské sauny počítajú svoju históriu na pár storočí a turecké kúpele tu existovali dokonca už pred niekoľkými tisícročiami. Aj napriek tomu razantný nástup infrasáun vypovedá o ich širokej využiteľnosti a obľúbenosti najmä v rodinnom prostredí.
Klasickým príkladom efektu infražiarenia je slnko, ktorého blahodárne účinky všetci poznáme: ak sme v tieni, vnímame reálnu teplotu vzduchu, ale akonáhle sa dostaneme na priame slnko, vďaka infražiareniu aj v rovnako teplom vzduchu pocítime rýchle zahrievanie organizmu. Ale pozor, nemýľme si infralúče s UV žiarením, ktoré je vo väčších dávkach pre ľudský organizmus škodlivé.
Infrasauny sa nahrievajú na teplotu 40 až 60 stupňov Celzia, preto ich môžu používať aj tí, ktorí do klasických sáun alebo kúpeľov zo zdravotných dôvodov nemôžu. Pobyt v infrasaune zaťažuje ľudský organizmus omnoho menej v porovnaní napr. s fínskou saunou, kde sa optimálna teplota pohybuje v rozmedzí 90 až 105 stupňov Celzia. Je dokázané, že užívatelia infrasauny sa potia dvakrát až trikrát viac ako počas obdobnej procedúry v saune, čo dovoľuje dosiahnuť lepšieho účinku na zdravotný stav.