Letná sezóna je za rohom, čo znamená jediné: najvyšší čas na odzimovanie bazéna. Pokiaľ s touto úlohou ešte nemáte žiadnu skúsenosť, môžeme vás upokojiť - je to naozaj jednoduché. Nemusíte mať žiadne technické zručnosti, stačí sa riadiť našimi inštrukciami. Poďte sa pozrieť, ako proces čistenia prebieha a na čo by ste sa mali dať pozor.
Príprava bazéna na letnú sezónu je niečo, čo je dobré nepodceniť. Aby ste si vodné radovánky mohli užívať naplno, voda by mala byť zdravotne nezávadná a jej pH v rovnováhe. Nemusíte ale zúfať, celý proces je skutočne jednoduchý. Skladá sa z čistenia bazéna, testovania vody a následného spustenia čerpadiel a filtrov.
Najlepší čas na odzimovanie nadzemného bazéna je v čase, keď teplota vody sa pohybuje okolo 10 až 15 stupňov. Neodporúčame čakať až do leta, pretože by sa vám proces čistenia mohol zbytočne pretiahnuť. Akonáhle je voda príliš teplá, rýchlejšie sa v nej tvoria nežiaduce mikroorganizmy, a vy potom strávite úpravou vody podstatne viac času.
Čistenie bazéna po zime môžeme rozdeliť do 3 oblastí: povrchové čistenie, čistenie dna a úprava vody. Nasledujúce tipy vám pomôžu čo najlepšie vyčistiť váš bazén a zaistiť, aby bol pripravený na letnú sezónu.
Prvým krokom pri údržbe nadzemného bazéna je odstránenie krycej plachty. Pri snímaní by ste mali byť opatrní,
Ďalším dôležitým krokom pri údržbe nadzemného bazéna je vyčistenie povrchu. Pomocou špeciálnej kefy alebo vysávača odstráňte nečistoty a riasy zo stien a dna bazéna. Zabráňte používaniu drsných čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť povrch bazéna.
Filter je kľúčovou súčasťou bazéna a je dôležité ho pravidelne čistiť. Vypojte filter zo zásuvky a odstráňte prach a nečistoty. Uistite sa, že filter a čerpadlo sú v dobrom stave a pokiaľ je potrebné, vymeňte staré filtračné médium.
Po vyčistení povrchu a filtra je čas sa zamerať na samotnú vodu. Použite vodné testery, aby ste zistili jej chemické zloženie. Prípadne upravte pH hodnotu, aby bola voda vyvážená a vydezinfikujte bazén pomocou vhodného chlórového prostriedku. Dbajte však na to, aby úroveň chlóru nebola príliš vysoká, čo by mohlo spôsobiť podráždenie pokožky.
Akonáhle máte upravené hodnoty, potom môžete prácu prenechať filtrom a čerpadlu, ktoré sa postarajú o finálne prečistenie. Nechajte filtráciu bežať aspoň niekoľko hodín (v závislosti od veľkosti bazéna), nech máte vodu v tej najlepšej kvalite. Potom prvej kúpačke už nič nebráni.
Keď sa voda v bazéne vyčistí a vyváža sa chemicky, nezabudnite na pravidelnú údržbu. Pravidelne kontrolujte a čistite filter, odstraňujte nečistoty z hladiny bazéna a udržujte správnu úroveň chemikálií vo vode. Pravidelná údržba je kľúčová pre dlhodobú kvalitu vody a funkcie bazéna.
Váš bazén je teraz pripravený na ďalšiu letnú sezónu. Na záver ešte zodpovieme zhrnutie v podobe niekoľkých častých otázok a odpovedí.
Podľa pH. Ide o hodnotu, ktorá vyjadruje kyslosť alebo naopak zásaditosť bazénovej vody. A ako sami tušíte, ani jeden extrém nie je práve žiaduci. Ideálne pH v bazéne by sa malo pohybovať v rozmedzí 6,8 - 7,6. Vysoká hodnota pH sa prejavuje bielym alebo zeleným zákalom a nepríjemným zápachom, nízka hodnota pH zase spôsobuje koróziu alebo blednutím farieb v bazéne.
Na meranie pH môžete využiť tabletový alebo kvapkový tester. U oboch z nich máte k dispozícii nádobku, do ktorej naberiete vodu z bazéna, vložíte do nej tabletku/roztok, poriadne pretrepete a počkáte na výsledky.
Tip: Objavte našu ponuku testerov.
Zistili ste, že výsledky pH sa výrazne líšia od normálu? Potom je na čase siahnuť po bazénovej chémii. Stačí si vybrať ten správny prípravok – pH plus na zvýšenie hodnoty, pH mínus na jej zníženie a postupovať podľa návodu na obale.
Kvapalné prípravky odporúčame používať iba v prípade, že máte bazén s automatickým dávkovaním (manuálne dávkovanie nemusí byť kvôli obsahu kyselín úplne bezpečné). Na dezinfekciu vody môžete využiť aj šokovú chloráciu, ktorá spoľahlivo vymetie riasy a škodlivé mikroorganizmy. Ideálne množstvo chlóru je 0,3 až 0,6 ml/liter.
Tip: Prezrite si široký sortiment kvalitnej bazénovej chémie.
Na záver len dopĺňame, že kľúčom k čistej a zdravotne nezávadnej vode je pravidelné testovanie pH. Búrky, napadané nečistoty, vysoké teploty alebo časté využívanie bazéna môžu kvalitu vody postupne znižovať. A pokiaľ sa tak stane, je dobré to podchytiť včas. Zachránite tým nielen svoje vybavenie, ale hlavne znížite riziko podráždenia pokožky a množenia baktérií.