Ako odstrániť kalnú vodu v bazéne
Bazén na záhradu chce každý, ale každý tiež musí vedieť, že o bazén sa musí človek starať. Nie je to vždy úplne jednoduché, ale my vám zaistíme, že letné kúpanie v bazéne pre vás bude tá pravá pohoda. Majitelia
záhradných bazénov sa už niekedy stretli s tým, že sa im bazén zakalil. Zakalený bazén je nepríjemná záležitosť, kedy k zakaleniu vody môže dôjsť a o aký typ zákalu bazéna ide?
K zakaleniu vody v bazéne môže dôjsť napríklad pri používaní studničnej vody do bazéna, kde je vysoké množstvo minerálov alebo pri vysokom pH, ale aj pri aplikácii chlórových prípravkov môže dôjsť k zakaleniu bazénovej vody. To sa prejavuje bielym alebo mliečnym zákalom vody v bazéne. V takýchto situáciách je ideálne využiť prípravok Marimex Studna Mineral, ktorý bazénový zákal odstráni. Odporúča sa používať súbežne s dopúšťaním vody do bazéna. Prvá dávka by mala byť 100 ml na m3 vody
Postup, ako odstrániť kalnú vodu v bazéne:
1. Zmerajte pH vody v bazéne
2. Dezinfikujte bazén chlór šokom
3. Aplikujte vločkovač na odstránenie zakalenej vody v bazéne
4. Prejasňovačom oživte bazénovú vodu
5. Pravidelne používajte chémiu do bazéna
Zmerajte pH vody v bazéne
V prvom rade
zmerajte, akú máte hodnotu pH vody vo vašom bazéne. Hodnota pH by mala zodpovedať hodnotám v rozmedzí
6,8-7,6. V prípade, že je hodnota nižšia, je vhodné ju dorovnať prípravkom pH plus. Naopak, keď je hodnota pH v bazéne vyššia, znížte ju prípravkom určeným na zníženie, teda prípravkom pH mínus.
Dezinfikujte bazén chlór šokom
Akonáhle máte pH vody v bazéne v poriadku, je na rade
dezinfekcia bazénovej vody chlór šokom. Ten zničí všetky baktérie a aj iné mikroorganizmy, ktoré sú v bazénovej vode. Síce má veľmi rýchly dezinfekčný účinok, ale zase rýchlo vyprchá, takže sa nemusíte obávať, že sa budete kúpať v chémii. Chlór šok rozpustite vo vedre alebo väčšej nádobe a lejte ho opatrne pozdĺž okraja bazéna. Množstvo chlór šoku zvoľte podľa objemu vášho bazéna a postupujte podľa návodu na obale prípravku. Odporúčame tento proces robiť v neskorších hodinách, napríklad večer, keď už viete, že nikto do bazéna neskočí a chlór šok bude mať dostatok času pôsobiť.
Pri pôsobení chlór šoku je dôležité, aby bežala bazénová filtrácia nepretržite aspoň 24 hodín. Aj tak dokonale čistú vodu v bazéne nečakajte. Je potrebné ešte prejsť k ďalšiemu kroku.
Aplikujte vločkovač na odstránenie kalnej vody v bazéne
Aj napriek tomu, že chlór šok a filtrácia svoju službu splní,
použite do bazénovej vody aj vločkovač, ktorý dokonale odstráni zakalenú vodu v bazéne. Piesková filtrácia dokáže odstrániť iba častice, ktoré sú väčšie ako 15 mikrónov. Tie menšie vytvárajú kalnú vodu v bazéne. Aplikujte preto vločkovač. Ten vytvorí zhluky nečistôt, ktoré filtrácia pojme alebo klesnú na dno bazéna a vy ich môžete bazénovým vysávačom povysávať. Pri aplikácii
Vločkovača je potrebné dodržať odporúčané dávkovanie. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k zakaleniu vody v bazéne znova. Vločkovač sa totiž nemá na čo nadviazať, riešením je preto umelé znečistenie vody v bazéne alebo jednoducho vyčkajte a Vločkovač sám odznie.
Prejasňovačom oživte bazénovú vodu
Okrem pravidelného používania Vločkovača odporúčame raz za 1-2 týždne ošetriť vodu prejasňovačom, ktorý vode v bazéne dodá iskru a "oživí" ju.
Pravidelne používajte chémiu do bazéna
Na to, aby ste predišli zakalenej vode v bazéne, je
dôležité pravidelné čistenie bazéna, filtrovanie a používanie kvalitnej chémie do bazéna. To zaistí, že sa kalnej vode v bazéne vyhnete.